لوگو

09611

لوگو منحنی

گهـــر پارک، یک معدن هیجان

Gohar Park, a Mine of Excitement

موزه دفاع مقدس

در مجموعه گهرپارک تمام سلیقه ها می توانند لحظات شاد و مفرحی را سپری کنند. افرادی که مایل به بازدید از مناطق جنگی و یادآوری دوران دفاع مقدس هستند، در مجموعه دفاع مقدس گهرپارک که در مساحت 37350 متر مربعی ایجاد شده، از نزدیک فضای عملیات کربلای ۵ دوران جنگ را مشاهده می کنند. محور عملیات کربلای ۵، لشکر ثارا… کرمان با فرماندهی سپهبد شهید سردار حاج قاسم سلیمانی بوده که نمایانگر رشادت های رزمندگان دوران دفاع مقدس است.
عملیات کربلای ،۵ عملیاتی نظامی – تهاجمی از سوی نیروهای مسلح ایران، علیه نیروی زمینی عراق در جریان جنگ ایران و عراق است که در آن، نیروهای ایرانی عملیات را در محور شلمچه و شرق شهر بندری و نفت خیز بصره در تاریخ ۱۹دی ۱۳۶۵ با فرماندهی سپاه پاسداران آغاز کردند. از این عملیات به‌عنوان عملیات محاصره بصره نیز یاد می شود.
در بخش دفاع مقدس دهکده گردشگری گهرپارک؛ بیمارستان صحرایی، حسینیه و نمازخانه بازسازی شده و انواع ماکت مین های والمر، مین ضدتانک یا ضد خودرو، مین گوجه ای یا نفربر و مین منور که هشداردهنده است مراجعان را به دوران جنگ می برد.
هفت مجسمه طبیعی شهید سردار حاج قاسم سلیمانی دومین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شهید علی صیاد شیرازی سرلشکر نیروی زمینی ارتش و سومین فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، شهید محمد علی ا… دادی از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شهید سردار سرتیپ پاسدار حسین پورجعفری، سردار شهید حاج مهدی زندی نیا، ناو استوار شهید حمید قهرمانی و سردار شهید سیدحسین حسینی در بخش هایی از این مجموعه قرار داده شده تا مخاطب ارتباط حسی با این دلاوران برقرار کند.
در بخشی از مجموعه دفاع مقدس انواع موانعی که عراقی ها در طول هشت سال جنگ برای کارشکنی از آن استفاده می کردند نیز نمایش داده شده است، موانعی چون مانع باتلاقی ، رود اروند ، کانال پرورشی ماهی و سیم خاردارهای توپی که ابتدا و انتهای خط کار گذاشته می شدند.