لوگو

09611

لوگو منحنی
لوگو منحنی

موزه دفاع مقدس

the museum of The Holy Defence

بخش دفاع مقدس دهکده گردشگری گهرپارک طبق عملیات کربلای ۵ بازسازی شده است.

محور عملیات کربلای ۵ لشکر ثارالله بود با فرماندهی حاج قاسم سلیمانی بوده است.

عملیات کربلای ۵ عملیاتی نظامی تهاجمی از سوی نیروهای مسلح ایران، علیه نیروی زمینی عراق، در جریان حنگ ایران و عراق است. نیروهای ایرانی عملیات را در محور شلمچه به منطقه ای موسوم به کانال ماهی، به صورت گسترده در تاریخ ۱۹دی ۱۳۶۵ با فرماندهی سپاه پاسداران آغاز کردند. عملیات کربلای ۵ با فاصله ۱۵ روز پس از عملیات کربلای ۴ آغاز شد. این عملیات، پرهزینه‌ترین و پرتلفات‌ترین عملیات این جنگ بود و از آن به‌عنوان آغازی بر پایان جنگ ایران و عراق یاد میشود.

در انتهای عملیات کربلای ۵ خطوط پدافندی ایران در نزدیکی پتروشیمی عراق ایجاد شد. از این عملیات به‌عنوان عملیات محاصره بصره نیز یاد می شود.

در بخش دفاع مقدس دهکده گردشگری گهرپارک بیمارستان صحرایی، حسینیه و نمارخانه بازسازی شده اند همچنین انواع ماکت مین های والمر، مین ضدتانک یا ضد خودرو، مین گوجه ای یا نفربر و مین منور که هشداردهنده ست به کار برده شده است.

۷ مجسمه طبیعی شهید سردار حاج قاسم سلیمانی دومین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شهید علی صیاد شیرازی سرلشکر نیروی زمینی ارتش و سومین فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران،شهید محمد علی الله دادی از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شهید سردار سرتیپ پاسدار حسین پورجعفری، سردار شهید حاج مهدی زندی نیا، ناو استوار شهید حمید قهرمانی وسردار شهید سید حسین حسینی در بخش هایی از دفاع مقدس قرار داده شده است.

همچنین در بخشی از دفاع مقدس انواع موانع ای که عراقی ها در طول هشت سال جنگ استفاده میکردند نیز نمایش داده شده است، مانند موانع خورشیدی، موانع چتری، فرشی یا حصیری و سیم خاردارهای توپی که ابتدا و انتهای خط کار گذاشته میشدند.

فاصله خط ایران و عراق در عملیات کربلای۵ نزدیک به ۳ کیلومتر بوده است و ارتفاع آب راکد بین ایران و عراق یک متر و نیم متر بوده است که عراقی ها ایجاد کرده بودند که مانع نفوذ ایرانی ها شوند.

ما بین کانال پرورش ماهی تا خط ایرانی ها نزدیک به دو کیلومتر بود.

جمله معروفی که عراقی ها روی دیوارهای خرمشهر نوشته بودند:”جئنا لنبقی” یعنی آمده ایم که بمانیم.

شاید خیلی ها تفسیرهای گوناگونی از این جمله داشته باشند؛ شاید خیلی ها هم تا امروز که این کلمه ها را می خوانند، ندانند عراقی ها چنین جمله جسورانه ای را روی دیوارهای خرمشهر نوشته بودند. اما هرچه هست، این جمله یک سند تاریخی است و پاسخی که به این جمله داده شد، بسیار تاریخی تر و با اراده تر از آنی بود که نوشته شده بود.

وقتی نیروهای ایرانی وارد خرمشهر می شوند، یک فرمانده جوان خرمشهری به نام بهروز مرادی، با دیدن این دیوار نوشته فوراً دستور می دهد، برای حفظ این جمله یک پست نگهبانی بگذارند و بعد ها ایرانی ها زیر آن می نویسند:”ما آمدیم، شما نبودید.”

با تدبیر او این دیوار نوشته ماند و عکس های زیادی از آن در آرشیو عکاسان جنگ باقی مانده است

شرکت گهرپارک سیرجان (سهامی خاص) در تاریخ 1400/12/11 به شماره ثبت 5506 به شناسه ملی 14010856369 تاسیس گردید.

تلفن گویا: ۳۱۲۹۷۲۷۲- ۰۳۴ _ ۰۹۶۱۱
آدرس دهکده: کیلومتر ۲۰ محور سیرجان شیراز، دهکده بزرگ تفریحی و گردشگری گهرپارک

دفتر مرکزی : سیرجان ، بلوار صفارزاده ، روبروی مجموعه ورزشی شهید سلیمانی گل گهر
تلفن تماس : ۴۲۲۵۵۵۵۵_۰۳۴

ساعت کاری : همه روزه از ساعت ۱۵:۳۰ الی ۲۲:۳۰، روز های دوشنبه تعطیل است

ایمیل: info@goharpark.ir

© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت گهر پارک سیرجان می باشد. طراحی و توسعه توسط دیزاین وب